Choď na obsah Choď na menu
 


Interview s princeznou powerliftingu Julkou Kostúrovou

22. 5. 2011

 Obrázok Ahoj JULKA je nám potešením urobiť s tebou rozhovor pre návštevníkov nášho webu vieme ,že na Slovensku nemáš konkurenciu a vo svete si špička v ženskom powerliftingu.

Položím ti pár otázok , ktoré nás aj našich návštevníkov budú určite zaujímať.


1. Ako si sa dostala k silovému trojboju?

K powerliftingu som sa dostala v Bardejovskej posilňovni nášho oddielu, kde som ako14 ročná začala cvičiť pod vedením trénerky Danky Matejovej. Okamžite som sa do cvičenia zamilovala, cvičila drepy tlaky a mŕtvoly, aj keď som ešte netušila že to je jeden šport a volá sa trojboj .

2. Prečo si mu zostala verná a čo ti ten šport dal?

Fu, zaujimavá otázka. Ukončila som s ním základnú školu, prešiel so mnou celé gymnázium, a aj na VŠ mi je veľkou oporou. Dal mi nespočetné množstvo zážitkov, precestovala som mnoho krajín, spoznala úžasných ľudí, a hlavne mám pocit, že bez toho to nejde. Tak ako jedlo a spánok sú súčasti života, tak ja vnímam powerlifting. Uvedomujem si to ale len vtedy, keď je toho času menej, ako napr. teraz, v skúškovom období.

3. Popíš nám aspoň zopár tvojich úspechov vieme že ich je veľa ale aspoň tie, ktoré si najviac ceníš.

Cením si v prvom rade, že môžem robiť to, čo ma napĺňa a baví. Že je to spojené s úspechmi je hádam len príjemný bonus. Podarilo sa mi získať tituly majsterky sveta vo federáciách IPF, WPC a GPC, rovnako i európske tituly. Taktiež som držiteľkou viacerých rekordov v jednotlivých disciplínach i totale. Tieto moje športové úspechy boli ocenené i v rámci prešovského samosprávneho kraja a našej asociácie SAST.
A najviac ma teší asi to, že pri najvyššom ženskom výkone v drepe – 252,5 kg je moje meno .

Obrázok 4. Vieme, že súťažíš za oddiel KSTaK Matej Bardejov ako trénuješ a s kým?
Počas školy som v Bardejove žiaľ len piatok a sobotu, kedy trénujem s našimi chlapcami. Cez týždeň som v Košiciach, kde je to o dosť náročnejšie, niekedy idem cvičiť sama, niekedy s kamarátmi alebo oddielovým kolegom Dominom Kačalom. Keď viem, že ma čaká ťažký tréning, ktorý bez pomoci nezvládnem, vždy to vyžaduje v prvom rade zháňanie sparinga.

5. Na Slovenskej scéne powerliftingu sú až 3 federácie aký máš na to názor? A čo by si zmenila ak by bola možnosť?

Tak všetko má svoje pre a proti. Každý pretekár má možnosť výberu podmienok, aké mu najviac vyhovujú. Handicapom je len rozptyl pretekárov. Samozrejme, že by bolo najlepšie keby sme sa všetci stretávali na jednom pódiu.. Pozadie je ale samozrejme komplikované, každý má svoje dôvody prečo súťaží tam kde súťaží, či už podľa polohy na mape alebo iným preferenciám.
Obrázok 6. Si absolútne najlepšií powerlifter na Slovensku v prepočte na body. Čo Ťa posúva ešte ďalej a z čoho čerpáš energiu, chuť ďalej do tréningu? Veď zdolávaš aj takých borcov ako je Daniel Kurila či Števo Sokoly.
Ďakujem za kompliment, popravde, neporovnávala som svoje bodové umiestnenie s mužmi, ktorých si spomenul čiže naozaj neviem. Ďalej ma posúva chuť trénovať, pocit keď som v posilňovni a cítim sa ako doma, keď som na tréningu šialene nabudená a odchádzam z neho úplne zničená. Jednoducho- stále mi to prináša potešenie. A človek má robiť to, čo ho teší.
Obrázok 7. Na poslednej súťaži si zatlačila neskutočných 160 kg ako môžme vidieť ty nemáš hranice :). Kde sa zastavíš čo je tvojím cieľom? Máš nejaké vysnívané méty?
Méty a hranice ? Vždy som mávala, ba priam až predsudky typu : ,,160 kg je strašne veľa, to nedám.“ Zahraničný kolega, viac ako úspešný powerlifter, ktorý ma neuveriteľne podporuje, mi povedal pamätnú vetu: Iba nebo je limitom Snažím sa tým riadiť.

8. Kde sa chystáš najbližšie na súťaž a čo tam chceš nadvíhať?
Za dverami sú ME v Maďarsku, kde idem len ako tlakárka. A čo tam chcem nadvíhať? Tak určite sa budem chcieť priblížiť výkonu z MSR v Kružlove.

9. Čo je pre teba najväčším utrpením v príprave na súťaž a aké doplnky výživy používaš?

Jednoduchá odpoveď, diétovanie. Ja som známy labužník, a odopieranie si jedla je pre mňa hrozne náročné Ale samozrejme aj práca v tesných dresoch, kedy je pokožka zničená a bolí...
Snažím sa prijímať množstvo bielkovín najmä kvalitnou stravou. Z doplnkov používam protein, bcaa a glutamín a vitamínové preparáty. Snažím sa dbať na regeneráciu.

Obrázok 10. Blíži sa leto aj ty budeš určite odpočívať niekde na slniečku Čo máš v pláne na leto?
Plán je iba jeden, a to trénovať na MS GPC v powerliftingu. Popri tom možno nejaká brigáda, ale zatiaľ nič konkrétne.

11. Ako sme mohli vidieť aj teraz na Majstrovstvách Slovenska v Kružľove? Vyrastá nám nová generácia powerliftérov. Kto podľa teba je talent ? taký ,žeby mohol byť svetovým pretekárom.
V Kružlove bola naozaj prevaha mladých vekových kategórií, čo je vynikajúca vyhliadka do budúcna, ale mne osobne chýbali plnšie open kategórie. O talentoch ťažko hovoriť. Tých bolo, je, a bude. Talentovaný pretekár je ten, ktorý príde na súťaž a ohromí výkonom. Žiaľ, často len raz, alebo dvakrát. Svetový pretekár je pre mňa ten, ktorý je na súťažnom poli dlho, a jeho výkonnosť je výsledkom nielen talentu, ale aj pevnej vôle, bojovného srdca a vytrvalosti. Na Slovensku talenty určite sú, a je len na nich a ich tréneroch, nakoľko svoj potenciál rozvinú. Verím, že čo najlepšie.

Obrázok 12. Mala si možnosť súťažiť aj IPF federácií aký je rozdiel medzi WPC/GPC a IPF? A prečo si prestúpila do WPC/GPC.

Áno, mala som tú možnosť. V IPF som začínala... Bola som vcelku spokojná. Do GPC/WPC som prestúpila ako členka oddielu, bolo mi vtedy v podstate jedno, kde a ako, hlavne, že budem môcť naďalej súťažiť. S odstupom času musím povedať, že som to nikdy neoľutovala, a práve tu som zažila najviac zážitkov a tieto preteky si užívam. Atmosféra je úplne iná, všetci ľudia sú neuveriteľne priateľskí, súťaže majú priebeh, o ktorých sa pretekárom IPF hádam ani nesníva. Dopriala by som to každému, kto poctivo dlhé roky drie, aby si mohol vychutnať pocit keď je pódium iba jeho, ide mu obľúbená hudba, a je povzbudzovaný množstvom ľudí. Show, ktorá je na týchto pretekoch som nikdy nevidela v tých chladných športových halách alebo štadiónoch, kde nie je občas ani ozvučenie a kvalitné mikrofóny. Väčšina našich rozhodcov či už národných, ale i medzinárodných, sú taktiež vynikajúci pretekári, ktorí sa vedia vcítiť do kože pretekára. Sú jasné pravidlá, ktoré ak sú dodržané, je pokus platný. V IPF mi to vždy skôr pripadalo, akoby sa snažili nájsť dôvod, prečo dať pretekárovi červenú. Som zástancom názoru, že tento šport má byť o pretekároch a výkonoch, nie o meraní centimetrov na bandážiach a ramienkach dresov.

Obrázok 13. Chodíš aj ty na naše stránky Arspiman Clubu? a prečo?
Áno, chodievam sledovať pravidelne, čo sa deje na vašom webe. A prečo? No lebo som ako každá baba zvedavá, čo je nové Či už v trojboji, alebo si rada prečítam nejaký článok so športovou tematikou všeobecne. Taktiež sledujem videá kamarátov v Giraltoviec, ako im idú tréningy atď.

14. V Giraltovciah máš veľký fanclub čo vravíš na náš začínajúci powelifting?

Ďakujem za vašu podporu! Veľmi si to vážim. Myslím že viete o mojej podpore, že vám fandím. Je vás veľmi veľa, nové tváre pribúdajú, je vcelku nemožné sledovať každého, ale z toho čo mám odpozorované môžem povedať, že vám to ide výborne, výkonnosť rastie, čo je hlavné, zo šampionátov sa vraciate pravidelne s medailami.
Máte skvelé podmienky, tak ich naďalej využívajte pre svoj rast. Váš oddiel je síce relatívne mladučký, ale na súťažiach už máte stabilné miesto, vaši lifteri sú kvalitní a sú zastúpení v mnohých kategóriách. Ste spojením kvantity a kvality, čo je super. Len tak ďalej.

15. Ako je už zvykom na záver dávam vždy otázku hviezdam tak aj tebe si neodpustím čo by si poradila začinájúcim silovým trojbojárom?
Držať sa rád skúsených trénerov, tvrdo makať, ale aj odpočívať, a robiť to hlavne pre dobrý pocit a s radosťou. A samozrejme nenechať sa odradiť drinou, únavou... Powerlifting je beh na dlhé trate, aj na výsledky treba čakať, ale ten pocit potom stojí zato !!!

Ďakujeme krásne za rozhovor a prajeme hodne zdravia a sily ,držíme palce na súťažnom pódiu Arspiman Club


ĎAKUJEM PEKNE

Rozhovor pre Arspiman club pripravili: Marek Pavúk., Dávid Bendík. (Copyright)

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.