Existuje veľmi veľa rôznych pomôcok, prístrojov a zariadení, ktoré pomáhajú eliminovať príčiny bolesti chrbtice. Avšak podľa expertov najlepšie na chrbticu je pohyb. Inak povedané statické ležanie na pohovke pôsobí na chrbticu horšie ako cviky zamerané na jej rozhýbanie a rozmasírovanie.
Aj mňa trápia problémy s bolesťou chrbtice (hlavne krčnej, ale bolí ma aj pod ľavou lopatkou) a tak som sa opýtal môjho kamaráta ortopéda, čo s tým urobíme. Kedy môžem prísť k nemu na vyšetrenie, aby sme tento bolestivý problém odstránili. On mi na rovinu odpovedal. Počúvaj kamarát môj, ja ťa vyšetrím, urobím ti ultrazvuk. Pozrieme, či náhodou nemáš krivú chrbticu a potom ťa pošleme na rehabku a možno sa ti uľaví. Ale aj tak ti vravím, že sa ti tie bolesti vrátia, ak sa budeš stále hrbiť za tým počítačom. No a ďalej ma dorazil tým, že viac ako vyšetrenie a rehabka by mi pomohlo, keby som sa vybral do hôr na dva týždne na turistiku. To mi skôr pomôže ako rehabka.
Samozrejme, že kamarát ortopéd má pravdu. Ale bohužiaľ moja práca ma živí a ja, pokiaľ nevyhrám v lote jeden milión EUR, si musím naďalej sedením pri PC deformovať mojú drahocennú časť tela. No keďže nemám čas na turistiku tak mi pomôžu aspoň nejaké cviky zamerané na rozmasírovanie chrbitce a uvolnenie svalstva v jej okolí. Tu ich Vám uvádzam len zopár.
Pred cvičením by ste sa mali opýtať svojho lekára, či ich môžete vykonávať. Tu Vám uvádzam jednoduhšie cviky, ktoré by mal zvládnuť skoro každý.
1. Záklon s rukami pod čelom: cvičíme v ľahu na bruchu s čelom na podložke prípadne na rukách, mení sa len poloha rúk. Nohy máme vyrovnané na podložke. Postupné zdvíhanie hornej časti tela do záklonu zlepšuje ohybnosť hornej časti chrbtice a spevňuje celý svalový korzet chrbta. Pevné a pružné svalové pletence udržiavajú stavce chrbtice v správnej polohe, zabraňujú "vyskakovaniu" platničiek a nesprávnemu držaniu tela. Cvičenia podnecujú k hlbokému dýchaniu, čo dosiahneme hlavne tlakom na nervové spoje v chrbtici. Vyrovnávame guľatý chrbát, ktorý sa vytvára v detstve a v dospievaní pri zhrbenom sedení.
2. Kobra: v polohe ležmo na bruchu oprieme dlane na zem vedľa pŕs a tlačením zohýbame hornú časť tela smerom hore dozadu. Cvičením posiľňujeme chrbtové a šijové svaly. Vhodné pre ľudí so sedavým zamestnaním.
3. Srnka: ľahneme si na brucho. Podoprieme si tvár rukami a nohy pomaly striedavo zohýbame. Veľmi účinný cvik na chrbticu, podporuje schopnosť koncentrácie a uvoľňuje celé telo.
4. Tigria relaxácia: ľahneme si na brucho a dáme sa do polohy ako pri spánku. S tým, že jednu nohu zohneme v kolene a ťaháme k brade a druhú vystrieme. Potom opakujeme na druhej strane. Veľmi príjemná relaxačná poloha, uvoľňuje celú chrbticu, najmä jej bedrovú (krížovú) časť. Účinne pôsobí pri pocite napätia, prípadne bolesti, v bedrovej časti chrbtice.
Zdroj: http://dobry-ortoped.blogspot.sk