Iontové nápoje ako zdroj chýbajúcich minerálnych látok
Dnes sa dozviete, ako okrem vody samotnej doplniť v tele aj minerály a dôležité látky, a to prostredníctvom iontových nápojov. Viete, čo je to osmolalita a prečo je v súvislosti s iontovými nápojmi dôležitá? A že iontové nápoje nie sú len pre vrcholových športovcov? Čítajte článok výživového odborníka Petra Ježa.
Čo máme piť a aké sú nápoje pre športové a pohybové aktivity/fyzickú záťaž?
Ako je známe – nedostatok tekutín vedie k dehydratácii, ale vieme tiež, že počas fyzického výkonu musíme po určitom čase doplňovať aj úmerné množstvo minerálnych látok, o ktoré prichádzame. Ak bude športový výkon trvať dlhšie než 0,5 hodiny, je žiaduce doplňovať minerálne látky, ktoré strácame. Na tento účel nám slúžia tzv. iontové a energetické nápoje, ktoré, bohužiaľ, aj v dnešnej dobe používajú skôr športovci ako bežná populácia.
Komu sú iontové nápoje vlastne určené?
Proste všetkým, čo ich potrebujú. Zatiaľ stále nemáme v mysli zakódované, že fyzický výkon nemusí mať iba športový charakter, že aj nešportovec vykonávajúci namáhavú činnosť v dlhšie trvajúcom časovom úseku (približne viac ako 90 min) by mal venovať pozornosť iontovým a energetickým nápojom. A pokiaľ má niekto zamestnanie, ktorého predmetom je prevažne dlhotrvajúca fyzická práca, môže ju s istotou považovať za športový výkon, ktorý si žiada doplnenie minerálnych látok. U týchto ľudí má preto užívanie iontových nápojov svoj nepopierateľný dôvod.
Ak hovoríme o tom, komu sú iontové nápoje určené, nemali by sme zabúdať ani na mládež. Napriek tomu, že vo vzťahu k nej je používanie špeciálnych nápojov chúlostivou témou, praktické skúsenosti vykazujú vo výsledkoch skôr pozitívne ako negatívne účinky na zdravie týchto jedincov. Dôležité však je, aby nápoje špecifického charakteru boli mládeži indikované v určenom množstve, čase a za aktuálnych podmienok. Tieto kritéria by mal zabezpečiť metodický a trénersky personál, ktorý disponuje v danej oblasti potrebným vzdelaním a istými skúsenosťami. V súčasnosti už ponúka svoje služby aj mnoho výživových poradcov, ktorí by mali byť garantom účinnej a zdraviu neškodnej indikácie špeciálnych športových nápojov. Veď k strate tekutín a minerálnych látok v nich obsiahnutých nedochádza iba u dospelých jedincov, ale aj u mládeže. A ak sa pozrieme na športové výkony a záťaž v dorasteneckej či juniorskej kategórii, uvidíme, že ich výkony nie sú mnohokrát o nič horšie v porovnaní s úrovňou kategórie dospelých. Tak prečo im neponúknuť zdraviu neškodný a kvalitný pitný režim?
Ako vyberať?
Pravdou je, že úroveň a kvalitu výrobkov, ktoré trh ponúka, by sme mali starostlivo skúmať. Nejde ani tak o hľadisko zdravotné (z tohto pohľadu si už jednotliví výrobcovia kvalitu strážia), ako skôr o proklamované účinky ponúkaných nápojov. Mnohokrát sa stretávame s tým, že efekt ponúkaného produktu je skôr psychologicky ( tzn. placebo neublíži, ale ani nepomôže). A to sú potom zbytočne vynaložené investície. V súčasnosti sa už v Českej republike predávajú nápoje, ktoré majú vysokú kvalitu ako z pohľadu ich zloženia, tak aj z hľadiska zdravotnej bezchybnosti. Xpower napr. ponúka výrobky, ktorých kvalita nie je garantovaná iba normami a legislatívou, ale je tu aj spätná väzba zo skúseností ľudí a športovcov, ktorí ich používajú a sú súčasťou Xpower Profi Teamu (napr. česká biatlonová jednotka medzi ženami Veronika Vítková, o účasť na olympiáde v Londýne usilujúci sa maratónec Róbert Krupička, najlepšia česká triatlonistka Vendula Frintová, majster republiky v zjazde na horských bicykloch Peter Třešňák a ďalší).
Druhy iontových nápojov
Základom pre rozdelenie iontových nápojov je tzv. osmolalita – teda látkové množstvo osmoticky aktívnych látok rozpustených v 1 kg vody. V krvi sú najdôležitejšími draslík (K), sodík (Na) a chloridy, predovšetkým chlorid sodný (NaCl). Osmolalita sa udáva v miliosmoloch na 1 kg. Ak privádzame do organizmu vodu a minerálne látky, tak by mali byť v rovnováhe, ktorú určuje práve osmolalita. Ak chceme rozdeliť iontové nápoje podľa ich druhu, musíme vedieť, že ich osmolalitu ovplyvňujú všetky látky v nich rozpustené.
Podľa výšky osmolality delíme potom iontové nápoje na:
• izotonické – ktoré majú rovnakú osmolalitu ako krv, tie sú vhodné skôr na doplnenie tekutín po záťaži v regeneračnej fáze, pretože v priebehu záťaže by vďaka zhodnej osmolalite s krvou mohlo dôjsť k vyššiemu príjmu elektrolytov a tak k narušeniu osmotickej rovnováhy;
• hypotonické – ktoré majú nižšiu osmolalitu než krv a preto sú vhodné v priebehu fyzickej záťaže;
• hypertonické – ktoré majú vyššiu osmolalitu než krv a teda sa odporúčajú zásadne len počas regeneračnej fázy po náročnom športovom výkone, nikdy ich nepoužívajte v priebehu športového výkonu.
V športovej výžive sa okrem iontových nápojov používajú aj tzv. energetické nápoje. Tie sú vhodné na používanie pri dlhotrvajúcej záťaži alebo v regeneračnej fáze po športovom výkone. Látky v nich obsiahnuté sú kombináciou určitej zmesi sacharidov, minerálnych látok a vitamínov. Ak chcete používať pre svoju športovú činnosť špecificky pripravené nápoje, mali by ste sa pri ich kúpe poradiť aspoň s predajcom. Vybrať si renomovaného a seriózneho výrobcu a riadiť sa jeho odporúčaným dávkovaním. Vždy sa vám však oplatí navštíviť odborného poradcu v oblasti výživy a prekonzultovať s ním váš pitný režim a užívanie jednotlivých druhov športových nápojov. Tak sa určite dopracujete k vytýčeným cieľom a navyše podporíte aj svoje zdravie.
Autor: Petr Jež, odborný výživový poradca, www.faktorplus.cz
Zdroj: http://www.aminostar.com/sk/news_item.asp?da_id=289